Nejlepší online pomocníci každého genealoga

Pokud se ponoříte do hledání vlastních kořenů, nemůžete se vyhnout procházení a čtení archiválií a starých záznamů. Louskání zápisů, někdy psaných krasopisně, jindy zase jen těžko čitelných, se stane vašim takřka každodenním chlebem. Než do tajů starých textů proniknete, bude to vyžadovat hodně času. A i ti zkušenější z vás mohou vcelku pravidelně narážet na nové výrazy nebo jen velmi těžko rozluštitelná slova. 

Každý genealog má proto po ruce publikace a knihy, po kterých může v takovýchto situacích sáhnout a které mu dokáží pomoci. Pokud vaše genealogická knihovnička ještě není dostatečně rozrostlá, nemusíte zoufat. Dost šikovných nástrojů a zdrojů je totiž dostupných online. V tomto článku vám chceme předat tipy na některé z nich.

Luštění starého písma

Zřejmě největším oříškem pro začátečníky bude čtení starého písma, především kurentu. Nic vám nepomůže více než pravidelný cvik při každodenním čtení starých zápisů. Pokud se ale v začátcích cítíte zcela bezradní, na internetu najdete celou řadu videí s návody, jak na kurent vyzrát. Stačí je vyhledat na YouTube. 

Pomoci vám může také web Genealogie.nka.cz, na kterém najdete různé formy zápisů jednotlivých písmen i číslic. Šikovný je také tento nástroj, který vám jakékoli slovo automaticky přepíše do zápisu v kurentu.

Zkratky kam se podíváš

V archiváliích, především v gruntovních a pozemkových knihách a urbářích, zcela jistě narazíte na zkratky či značky. Ať už se bude jednat o peníze, plošné či duté míry, pokud jste se s nimi nikdy nesetkali, nebude pro vás jednoduché hned rozeznat, o co jde. 

I v tomto případě vám dokáže pomoci web Genealogie.nka.cz, na kterém různé formy zápisů nejčastějších zkratek najdete. Pokud byste pak potřebovali převést staré jednotky na dnešní, můžete to jednoduše provést na webu Jednotky.cz

Co to slovo znamená?

Když už se vám těžko čitelné slovo podaří rozluštit, možná zjistíte, že neznáte jeho význam. A mnohdy nepomohou ani současné online slovníky. V takových případech je potřeba zabrousit do dobových či tematických slovníků.

Pomoci mohou slovníky (např. německo-český a latinsko-český) opět na webu Genealogie.nka.cz. Neocenitelným pomocníkem při překladech z dobové němčiny pro vás jistě bude německo-český slovník Josefa Dobrovského

Oříškem ale nemusí být jen cizojazyčná slova. Stát se může i o to, že nebude znát správný význam některého ze starých českých slov. Pak si můžete pomoci online Vokabulářem, který se na význam slov staročeštiny zaměřuje. 

Co je to za obec?

V neposlední řadě dokáže v záznamech zavařit také starší či německý název některé z obcí. Obzvlášť, pokud váš předek pocházel z větší dálky a zapisující proto neměl název místa jeho původu zažitý. V takových případech mohou někdy pomoci online badatelny samotných archivů. Některé z nich uvádí německé a další varianty názvů obcí. Po starších a německých variantách zápisů se můžete také podívat do starých map, kterým jsme se věnovali v jednom z našich dřívějších článků. Pomoci vám může německo-český slovník místních jmen, případně některý z odkazů na webu Genealogie.nka.cz

Máte nějakého online pomocníka, bez kterého byste se při hledání předků neobešli a ve článku vám chybí? Napište nám na info@hledanipredku.cz