Osudy našich předků v první světové válce v online zdrojích

V roce stého výročí začátku první světové války je rozhodně dobré si připomenout, jaká byla konkrétní role našich předků v této významné události. Na rozdíl od druhé světové války, do níž v přímém boji takové množství Čechů nezasáhlo, se té první zúčastnilo kolem 1,4 milionu českých mužů. Po prázdninové pauze, kdy jsme si od článků dali na chvíli oddych, jsme pro vás proto nyní připravili přehled online zdrojů, v nichž můžete po osudech vašich předků ve Velké válce pátrat.

Databáze legionářů

Pokud váš předek během války přešel od rakousko-uherské armády k Československým legiím, můžete o něm informace najít v online databázi Vojenského ústředního archivu na adrese www.vuapraha.cz/databaze-vha. Do kolonky dole na stránce stačí zadat jméno a vybrat možnost „Legionáři“. Následně se vám zobrazí seznam vyhledaných vojáků. Po kliknutí na vybrané jméno již najdete detailní zápis s informacemi o této osobě.

Databáze padlých v první světové válce

Na adrese uvedené výše najdete také databázi vojáků, kteří v první (a druhé) světové válce padli. Postup pro vyhledávání je stejný, z nabídky možností jen vyberte variantu „Padlí v 1. Světové válce“.

Evidence válečných hrobů

O předcích padlích ve válce můžete další informace vyhledat také v evidenci válečných hrobů. A to jak těch nacházejících se na území ČR (na adrese www.evidencevh.army.cz/evidence/hledani-hrobu-v-cr), tak v zahraničí (www.evidencevh.army.cz/Evidence/hledani-hrobu-v-zahranici). Do formuláře opět stačí zadat jen ty údaje, které znáte (např. příjmení) a v nalezených vojácích najít toho svého předka.

Seznamy válečných ztrát

Dalším zdrojem, v němž se dá pátrat v digitální podobě, je online knihovna Kramerius NK ČR. V ní můžete najít několik druhů dokumentů týkajících se vojáků v první světové válce. Tím prvním jsou seznamy válečných ztrát a související dokumenty, tedy:

Vyhledávaného předka zadejte do rámečku v levém menu a nezapomeňte zatrhnout možnost „hledat v aktuálním titulu“.

Seznam válečných zajatců

V digitální knihovně Kramerius NK ČR dále najdete seznamy válečných zajatců. Vyhledává se v nich úplně stejně jako v seznamech válečných ztrát. Online najdete:

Zprávy o nemocných a raněných

Posledním zdrojem informací v online knihovně Kramerius NK ČR jsou zprávy o nemocných a raněných vojácích, které najdete na adrese www.kramerius.nkp.cz/kramerius/PShowPeriodical.do?id=23828. Postup pro vyhledávání je opět totožný jako u předchozích zdrojů.

Kde bojoval můj předek

Pokud se vám vašeho předka ani v jednom z výše zmíněných zdrojů nepodaří najít, můžete zkusit pátrat po osudech vojenského útvaru, u kterého v rámci války sloužil. Doporučujeme využít stránku Válka.cz, kde zadáte obec, z níž váš předek pocházel. Následně se vám zobrazí příslušný seznam jednotek. Na internetu si pak můžete zkusit o příslušné jednotce najít více informací.

Aktualizace k 27. 7. 2023

Vojenský ústřední archiv v Praze spustil svou Digitální studovnu, ve které najdete nejen zajímavé publikace, ale také kartotéky a především vojenské matriky, které postupně přibývají.

Osud českých vojáků v rakouské armádě je možné vystopovat také v digitalizovaných archiváliích vídeňského vojenského archivu na FamilySearch. Také zde se dají dohledat matriční knihy jednotlivých pluků – stačí do vyhledávání (záložka Search a poté Catalog) zadat (německý) název pluku. Najít zde ale můžete také digitalizované kmenové listy vojáků.

Chcete se dozvědět více o (nejen) válečných osudech vašich předků?

Nechte si sestavit rodokmen