Matrika úmrtí

ARchivONline: Jak na hledání v novém portálu archivu v Hradci Králové

Státní oblastní archiv v Hradci Králové (až do konce roku 2021 známý jako Státní oblastní archiv v Zámrsku) vyslyšel prosby badatelů a koncem loňského roku spustil nový online portál pro studium digitalizovaných matrik. Jmenuje se ARON, což je zkratka pro ARchivONline, a najdete ho zde. Prvotní radost, ale vystřídaly rozpaky. Proč? A jak nyní ideálně v matrikách východočeského kraje hledat?

Rychlé prohledávání matrik online?

Oproti ostatním státním oblastním archivům ten v Hradci Králové až do příchodu nového portálu ARON neumožňoval prohlížet digitalizované matriky online. Když pomineme neoficiální cesty jako je přístup k některým matrikám přes FamilySearch nebo stránku matriky.online, neměl uživatel jinou možnost, než si digitalizovanou matriku vyhledat v pdf souboru a odtud si ji přes odkaz celou stáhnout do svého počítače. Prohlížení takto uložené matriky je pak sice mnohem rychlejší, ale pokud potřebujete rychle dohledat v celé matrice jeden záznam, nebo se jen podívat na index, zda se dané příjmení ve farnosti vůbec vyskytuje, je čekání na stažení celé matriky zbytečně zdlouhavé a vlastně i zbytečné. 

S příchodem ARONu měl tento hlavní problém odpadnout, díky nové možnosti online prohlížení. Navíc měla zůstat i nadále možnost si v případě potřeby celou matriku stáhnout. Teoreticky mělo jít tedy o takřka dokonalé řešení. Budeme věřit a držet palce, že tomu tak jednou skutečně bude. Verzi portálu, kterou archiv vypustil na konci roku, ale do dokonalosti bohužel ještě několik kroků schází. Uživatelé si nejčastěji stěžují na nešikovně zobrazené výsledky ve vyhledávání, které neumožňují jednoduše poznat, které roky a obce jsou v dané matriční knize obsaženy. Také načítání samotných digitálních snímků trvá velmi dlouho a některým uživatelům se snímky nezobrazují vůbec. Konkrétní stránku matriky je možné stáhnout, ale nejde na ní odkázat url odkazem. Během ledna pak navíc přestaly fungovat původní odkazy na stažení celých matrik.

Jak ideálně ve východočeských matrikách hledat?

Podle zpráv z archivu se pilně pracuje na úpravách všech neduh. Věříme, že se poté z ARONu stane to ideální řešení, které jsme si jako badatelé (a jsme přesvědčeni, že i vývojáři a pracovníci archivu) přáli. Jak ale při hledání postupovat do té doby?

Ve Státním oblastním archivu v Hradci Králové nelenili a už stačili připravit novou pomůcku pro hledání v matrikách. Jde o aktualizovaný PDF soubor, ve kterém můžete jako dříve přes vyhledávání (buďto pomocí klávesové zkratky Ctrl+F, nebo přímo ve vyhledávání konkrétního prohlížeče PDF souborů) pomocí klíčových slov dohledat konkrétní matriční knihu. Soubor pak obsahuje aktuální a funkční odkaz na stažení celé knihy, nebo na její zobrazení v portálu ARON. Najdete ho zde

Pokud nepotřebujete nebo nechcete knihu stahovat celou, můžete se ze souboru tedy rovnou prokliknout do ARONu. Další možností je opsat si signaturu matriční knihy, která vás zajímá, a tu pak zadat do vyhledávání na matriky.online a knihu pak online prohlížet třeba tam. 

Snad vám tento článek pomohl. Přejeme vám hodně štěstí při hledání předků v (nejen) východočeských matrikách.